Na terenie obiektów należących do osób prywatnych można spotkać różne rozwiązania podnoszące poziom bezpieczeństwa, choć na pewno nie przyjmuje to takiej skali jak w przypadku wszelkich firm oraz instytucji. Wielu właścicieli traktuje inwestowanie w alarmy czy monitoring jako zbędny wydatek, ponieważ nie wychodzą oni z założenia, aby ich mienie było szczególnie atrakcyjne dla sprawców przestępstw. Można się jednak niemile zaskoczyć, ponieważ rabusie czasami uderzają właśnie tam, gdzie nikt ich się nie spodziewa.

Dzięki alarmowi można skutecznie zdystansować próby wtargnięcia do swojego domu lub ogrodu. Musimy mieć na uwadze, że praktycznie zawsze złodzieje atakują wtedy, gdy mają pewność, iż nie zostaną przyłapani. Wyczekują więc momentu, kiedy nikogo w domu ani na terenie posesji nie ma.

Mają wówczas sporą swobodę w działaniu i mogą splądrować obiekt ze wszystkich wartościowych przedmiotów jakie uda im się znaleźć. Widok elementów instalacji alarmowej w większości przypadków skutecznie ich odstraszy. Dobry alarm nie ogranicza się do robienia hałasu, choć często wyjąca syrena wystarczy, aby wypłoszyć sprawców z miejsca zdarzenia.

Warto rozważyć powiązanie instalacji z agencją ochrony, która w momencie uruchomienia alarmu skieruje na miejsce patrol interwencyjny. Taka opcja bywa jeszcze skuteczniejsza w przypadku alarmów cichych, które nie generują donośnego sygnału dźwiękowego, a jedynie powiadamiają służby ochroniarskie o wtargnięciu na teren. Zaskoczeni rabusie zostaną szybko przekazani w ręce policji.