Poziom bezpieczeństwa w miastach jest coraz wyższy nie tylko dzięki coraz sprawniejszej policji. Bardzo duże znaczenie mają również systemy miejskiego monitoringu, za pomocą których można nadzorować sytuację w różnych częściach miasta. Generalnie dąży się do tego, aby instalować jak największą liczbę kamer, co pozwala mieć optymalną kontrolę nad sytuacją. Zagęszczenie kamer bywa obiektem krytyki ze strony środowisk wolnościowych, które upatrują w takiej polityce poszerzania zakresu inwigilacji.

Nie da się jednak ukryć, że ma to przełożenie na bezpieczeństwo. Dzięki nagraniom z takich publicznych monitoringów nie tylko udało się schwytać sprawców wielu przestępstw. Jego obecność spełnia również zadania prewencyjne, ponieważ odstrasza złodziei oraz wandali, którzy nie chcą ryzykować rychłego spotkania z wymiarem sprawiedliwości. Są też inne aspekty.

rejestratory HikVision

Często operatorzy miejskiego lub gminnego monitoringu zauważyli dzięki kamerom niepokojące sytuacje, takie jak zasłabnięcia albo wypadki. W takich sytuacjach mogą niezwłocznie skierować na miejsce odpowiednie służby. Rozwiązania stosowane w takich instalacjach są zwykle bardziej zaawansowane niż te, które spotyka się w przedsiębiorstwach czy na posesjach prywatnych. Przede wszystkim operator ma znacznie większe możliwości sterowania ruchem kamer, może wykonywać zbliżenia bez utraty jakości obrazu wynikowego.

Tego typu sprzęt zalicza się do w pełni profesjonalnych, a możliwość jego zakupu najczęściej jest poza zasięgiem nabywców spoza sektora publicznego i samorządowego.