Budowanie kompleksowej instalacji zabezpieczającej obiekt może być w wielu sytuacjach rozwiązaniem optymalnym, choć trzeba mieć na względzie potrzeby indywidualne. Są warunki, w których nie jest to uzasadnione ani względami ekonomicznymi, ani praktycznymi. Jednak spore posesje i niektóre obiekty korzystają z takich opcji. To normalne chociażby w dużych galeriach handlowych oraz halach magazynowych, gdzie znajduje się duża ilość dóbr kuszących złodziei i skłaniających do popełnienia przestępstwa w danym miejscu.

Firmy, które oferują równoległy montaż monitoringu oraz alarmu nie mogą narzekać na brak zainteresowania swoimi usługami. Taka integracja ma ten plus, że może pociągać za sobą pewne dodatkowe funkcje. Przede wszystkim aktywacja alarmu może pociągać za sobą uruchomienie wspomagających kamer monitoringu rozlokowanych w miejscach potencjalnej ucieczki przestępców. W normalnym trybie pracy mogą być wyłączone na przykład celem oszczędzania energii.

Możliwości jest więcej i zależą od dostawcy konkretnych technologii. Jeśli na danym terenie mamy równocześnie alarm oraz monitoring, to można powiedzieć, że w wymiarze technicznym zrobiono wszystko, co można było zrobić, aby uczynić obiekt bezpieczniejszym. Rzecz jasna detale z tym związane zależą również od ustawień instalacji – w tym bowiem względzie detale mogą decydować o skuteczności. Zbyt wysoka czułość może skutkować dużą liczbą fałszywych alarmów, a zbyt niska może nie wykryć aktywności bardziej subtelnych włamywaczy.

Odpowiedni balans jest więc bardzo wskazany.