Dobry system monitoringu zapewnia optymalną wydajność i sprawność działania w różnych okolicznościach. Dziś dominują systemy cyfrowe, czemu trudno się dziwić. Choć nie zawsze są tanie, to oferują znacznie wyższą jakość i zaawansowane opcje konfiguracji, których wcześniej nie mógł zapewnić tradycyjny system analogowy.
Rozwiązania jakie w tym względzie posiadają dziś najlepsi dostawcy takiego sprzętu pozwalają nawet na zapis nagrań w jakości 4K, co daje niemalże kinowy podgląd na to, co dzieje się w danym obiekcie. Każdy system monitoringu musi składać się z grupy elementów, z których każdy ma do odegrania ważną rolę. Musimy mieć na uwadze, że monitoring jest zawsze siecią naczyń połączonych, w której każda część musi wypełniać swoją rolę w optymalny sposób.
Trzy kluczowe kwestie to zestaw kamer, rejestrator oraz nośnik pamięci. Jeśli chodzi o kamery, wybór jest bardzo szeroki i obejmuje różne typy kamer o rozmaitych rozdzielczościach. Najpowszechniej stosowana jest dziś rozdzielczość HD.
Odnośnie rejestratorów, mają one na celu głównie zarządzanie gotową siecią monitoringu. Użytkownicy dostają do dyspozycji przejrzysty interfejs, ponieważ wszystkim dobrym rejestratorom towarzyszy odpowiednio zaprojektowane oprogramowanie. Z jego poziomu można zarządzać bieżącym podglądem, zmieniać pozycję kamer (jeśli system to przewiduje), a także wybierać, obraz z których kamer ma być zapisywany na dysku.
Dysk, czyli nośnik jest trzecim ważnym elementem. Najczęściej używa się znanych doskonale dysków SATA.